top of page

Mydła naturalne a mydła drogeryjne

Mydłem są sole potasowe lub sodowe nasyconych lub nienasyconych kwasów tłuszczowych, najczęściej palmitynowego, stearynowego, mirystynowego, laurynowego lub oleinowego. Powstają w wyniku zmydlania tłuszczów (łoju zwierzęcego lub tłuszczu roślinnego), poprzez reakcję tłuszczów z alkaliami. Posiadają właściwości emulgujące i piorące dzięki temu, że obniżają napięcie powierzchniowe wody. Starożytni Egipcjanie używali do mycia mieszaniny tłuszczy roślinnych i zwierzęcych z solami zasadowymi. Pierwsze mydła wytwarzane były już 4000 lat temu w Syrii z oleju wawrzynowego, oliwy z oliwek i sody kaustycznej. W Europie pierwszymi krajami, w których zaczęto produkować mydło, były Hiszpania, Francja i Włochy, dzięki szerokiemu dostępowi do oliwy z oliwek.

Szkodliwe zwykłe mydła

Mydła używane w kosmetyce to twarde mydła sodowe i miękkie mydła potasowe. Dostępne w drogeriach mydła w rzeczywistości mają z mydłem niewiele wspólnego. Są to syntetyczne kostki myjące, zawierające detergenty wpływające na pienienie, środki utwardzające, konserwanty, barwniki, sztuczne związki zapachowe. Kostki te mają bardzo wysokie pH, od 8 do 11. Silnie odtłuszczają, niszcząc płaszcz lipidowy skóry. Pozostawiają osad, który zatyka ujścia porów. Efektem ich stosowania jest ściągnięcie, podrażnienie i przesuszenie skóry, a często również powstawanie stanów zapalnych.

Naturalne mydła

Prawdziwego, naturalnego mydÅ‚a nie kupimy w drogerii, ale w każdym sklepie z ekologicznymi kosmetykami i zdrowÄ… żywnoÅ›ciÄ…. Powstaje ono w wyniku saponifikacji, czyli zmydlania naturalnych olejów roÅ›linnych, głównie oleju kokosowego, palmowego, laurowego, rycynowego, migdaÅ‚owego, awokado, oliwy z oliwek, masÅ‚a shea i masÅ‚a kakaowego. Nie zawierajÄ… Å‚oju zwierzÄ™cego, drażniÄ…cych detergentów (np. SLS), parabenów, syntetycznych barwników i Å›rodków zapachowych. W naturalnym mydle obecna jest naturalna gliceryna powstajÄ…ca w procesie zmydlania – ma ona dziaÅ‚anie pielÄ™gnacyjne i utrzymujÄ…ce nawilżenie skóry. ZawierajÄ… one naturalne dodatki, np. miód, pÅ‚atki owsiane, olejki eteryczne, pÅ‚atki kwiatów, zioÅ‚a, glinki, mleko kozie. CzÄ™sto sÄ… produkowane rÄ™cznie. MydÅ‚a te sÄ… przetÅ‚uszczone, co oznacza, że pozostaje w nich pewna ilość niezmydlonego, nawilżajÄ…cego tÅ‚uszczu. Prawdziwe mydÅ‚o po wyprodukowaniu musi dojrzewać przez kilka tygodni lub miesiÄ™cy, w tym czasie obniża siÄ™ jego pH, a wiÄ™c jest bardziej Å‚agodne dla skóry. Naturalne mydÅ‚a nie podrażniajÄ… i nie uczulajÄ…, mogÄ… być stosowane przez alergików i osoby cierpiÄ…ce na atopowe zapalnie skóry. MydÅ‚a te majÄ… dziaÅ‚anie lecznicze na trÄ…dzik, zwÅ‚aszcza te z dodatkiem oleju laurowego, olejku herbacianego i cytrynowego oraz propolisu.

bottom of page